JRH Products
Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    price increases... what have you seen?

    an invite for any to post recent price increases. food? parts? medical? insurance? labor rates?

    example.
    my prescription drug plan was 26.00/month in 21 going to 35.40/month in 22 35% increase.
    jar of pickles has been 2.19 bride reports price is not 4.59 over 100% increase

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    The land that winter forgot
    Posts
    712
    My usual ribeye steaks: from $12.99 to $18.99/lb. This is just one of everything I buy that has increased in price. What used to be a $50 bread & milk run is now averaging $65. Not only that, but even Publix is looking understocked. The bacon case was about 1/3 empty. I was just doing a bread and milk run today, so I didn't go down every aisle, but I also noticed that the Snapple selection was looking mighty bare...

  3. #3
    Super Moderator Patriotic Sheepdog's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Not where I want to be
    Posts
    2,265
    Blog Entries
    1
    our publix is understocked as well on several items. You can see where they front items but empty shelves behind. stay aware
    Protecting the sheep from the wolves that want them, their family, their money and full control of our Country!

    Guns and gear are cool, but bandages stop the bleeding!

    ATTENTION: No trees or animals were harmed in any way in the sending of this message, but a large number of electrons were really ticked off!

    NO 10-289!

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    The land that winter forgot
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Patriotic Sheepdog View Post
    our publix is understocked as well on several items. You can see where they front items but empty shelves behind. stay aware
    Get it while you can and make room for it, even if you're out of room (so you think). I'll be out shopping tomorrow and will see what I see. Maybe I'll get some extra exercise and check out every aisle. I'm not sure where I'll put "more" but I'm sure I can find a few square feet if I stack the cans higher and jam the frozen food in tighter.

  5. #5
    the classic vanilla wafers.... bride wanted to make banana pudding for long term friends that are coming over...
    she used to pay 2.19 for a box on sale...
    yesterday price was 4.59 she put it back on the shelf.

  6. #6
    What I've been doing to have a good feel for how prices are changing is:
    AMAZON
    Picked a bunch of stuff (serious variety of items) and put it into my cart.
    Then go to cart and mark each as "save for later".
    Then when I open my cart, AMAZON is nice enough to tell me what has gone higher or lower.
    This is what I use for my primary feel for prices changing.
    At times, it's unsettling.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    The land that winter forgot
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by prc-104 View Post
    What I've been doing to have a good feel for how prices are changing is:
    AMAZON
    Picked a bunch of stuff (serious variety of items) and put it into my cart.
    Then go to cart and mark each as "save for later".
    Then when I open my cart, AMAZON is nice enough to tell me what has gone higher or lower.
    This is what I use for my primary feel for prices changing.
    At times, it's unsettling.
    I see that Publix has ribeyes "on sale" for $15.19/lb....used to be sale ribeyes were no more than $8.99/lb. It's the same with almost everything now. I am trying to eat up any frozen leftovers to make room for "cheap" meats if I can find any. We've had soup and sandwiches, and hot dogs and fries, and today we had leftover frozen food. Trying to get my grocery bill down to less than $200/week. It used to be about $120-$130.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •